środa, 31 sierpnia 2016

Jak czytać książki Ricka Riordana?

Ostatnimi czasy powieści wujka Ricka przeżywają w Polsce coś w rodzaju drugiej młodości. Coraz więcej osób zdecydowanie powyżej tych standardowych 13, 14 lat (proszę się nie czuć staro! :) ) sięga po historie herosów w obecnym świecie.
Niestety wujek Rick nowym czytelnikom sprawy nie ułatwił, wydając kilka osobnych serii, powiązanych ze sobą, ba! niektóre z nich to niemal bezpośrednie kontynuacje poprzednich. Zatem oto ja, już od dwóch lat szczęśliwa heroska, spieszę wam z pomocą! Zapraszam na poradnik o czytaniu książek wujka Ricka!

Na wstępie zaznaczam - nic nikomu nie narzucam, każdy może czytać jak chce, kiedy chce i ile chce. Jeśli ktoś zapragnie czytać serię od tyłu - proszę bardzo, nie bronię.

Jakie książki napisał Rick Riordan? 

Na początek lista książek związanych ze światem herosów, seriami i z datami wydania (w Polsce). 
W zestawieniu pomijam przewodniki, ponieważ nie wnoszą one nic do fabuły, są jedynie dodatkiem dla czytelnika. 

Percy Jackson i bogowie Olimpijscy
 1. Złodziej pioruna - 6 maja 2009
 2. Morze potworów - 29 października 2009
 3. Klątwa Tytana - 10 marca 2010
 4. Bitwa w Labiryncie - 22 września 2010
 5. Ostatni olimpijczyk - 10 listopada 2010
Oprócz tego istnieją dodatki do tej serii:
 • Archiwum herosów - 16 czerwca 2011 - zawiera 3 opowiadania:
  Percy Jackson i spiżowy smok
  Percy Jackson skradziony rydwan
  Percy Jackson i miecz Hadesa
 • Greccy bogowie według Percy'ego Jacksona - 17 grudnia 2014 
 • Greccy herosi według Percy'ego Jacksona - 2 grudnia 2015
Kroniki rodu Kane (mitologia egipska)
 1. Czerwona piramida - 23 lutego 2011
 2. Ognisty tron - 7 września 2011
 3. Cień węża - 13 czerwca 2012
Olimpijscy herosi
 1. Zagubiony heros - 29 czerwca 2011
 2. Syn Neptuna - 25 stycznia 2012
 3. Znak Ateny - 7 listopada 2012
 4. Dom Hadesa - 20 października 2013
 5. Krew Olimpu - 22 października 2014
Dodatkiem do tej serii są Pamiętniki półbogów - 2 kwietnia 2013 - zawierają 4 opowiadania: Pamiętnik Luke'a Castellana, Percy Jackson i laska Hermesa, Leo Valdez i pościg za Bufordem oraz Syn magii, będące dziełem syna Ricka Riordana. 

Crosscovery Percy'ego Jacksona i Kronik rodu Kane
 1. Syn Sobka - 14 sierpnia 2013
 2. Berło Serapisa - 2 marca 2016
 3. Korona Ptolemeusza - 2 marca 2016
Magnus Chase i bogowie Asgardu
 1. Miecz lata - 22 października 2015
 2. Młot Thora - jeszcze nie został wydany
 3. ?
Apollo i boskie próby
 1. Ukryta wyrocznia - 3 maja 2016
 2. The Dark Prophecy - jeszcze nie została wydana
 3. ?
 4. ?
 5. ?
UWAGA! Opowiadania ze zbiorów Archiwum herosów oraz Pamiętniki półbogów zostały w Polsce wydane również razem z trzema crosscoverami (PJ/Krk) w tomie Berło Serapisa i inne opowiadania

Istnieje również, niewydane w Polsce, opowiadanie Percy Jackson and the Singer of Apollo. Jest ono częścią zbioru opowiadań różnych autorów i prawdopodobnie dlatego nie zostało jeszcze wydane w Polsce. Na szczęście nie ma ono praktycznie żadnego wpływu na fabułę ani nie wyjaśnia nic ważnego, więc można je po prostu kiedyś przeczytać po angielsku jako ciekawostkę. 

No dobrze, to jak to wszystko czytać?

Oczywiście dobrym sposobem jest czytanie według daty wydania. Po prostu, dokładnie tak, jak pisał autor, bez kombinowania i zastanawiania się. Niestety mam świadomość, że nie każdy ma ochotę przerywać sobie serię w połowie, by następnie przeczytać jeden tom innej, wrócić do poprzedniej... Rozumiecie. Dlatego przygotowałam ten oto post. Zapraszam na właściwy poradnik!

Percy Jackson to podstawa!

Zdecydowanie sugeruję zacząć od Złodzieja pioruna. Jest to pierwsza książka w całym tym uniwersum herosów, i zdecydowanie jedna z lepszych. Poznajemy Percy'ego, najsłynniejszego bohatera stworzonego przez Ricka Riordana. 
Czytamy sobie spokojnie po kolei aż do Bitwy w Labiryncie. Tutaj wchodzi na scenę Archiwum herosów - trzy opowiadania o Percym Jacksonie (oraz kilka średnio istotnych dodatków, jak krótkie wywiady z bohaterami). Akcja na pewno ma miejsce przed Ostatnim olimpijczykiem, a opowiadania zawierają elementy ważne w kolejnych seriach.No dobra... i co dalej? 

Tutaj generalnie jest problem dla kogoś, kto MUSI czytać serie "pod rząd". Generalnie dobrze jest wymieszać Kroniki rodu Kane i Olimpijskich herosów (np.: 3 części OH, potem KrK, potem 2 części OH - tak czytałam ja, i dzięki temu udało mi się wyłapać pewne nawiązanie). W ten sposób wyłapie się nawiązania, i będzie można przeczytać opowiadanie Syn Sobka umieszczone na końcu Domu Hadesa.

Jeśli jednak ktoś absolutnie MUSI czytać bez przerywania sobie, sugerowałabym przeczytać najpierw Olimpijskich herosów, potem Kroniki rodu Kane, przy czym podczas czytania OH wstrzymać się od czytania wspomnianego wyżej opowiadania na końcu Domu Hadesa.

Tutaj również wkraczają na scenę Pamiętniki półbogów, z którymi najlepiej zapoznać się po przeczytaniu Zagubionego herosa, głównie ze względu na trzecie opowiadanie. Pierwsze i drugie można przeczytać zaraz po skończeniu Ostatniego olimpijczyka, jeśli komuś nie przeszkadza czytanie tego tomu opowiadań na raty. Wreszcie możesz z czystym sumieniem przeczytać crosscovery PJ/KrK. Stanowią one swego rodzaju ciekawostkę i nie mają większego wpływu na fabułę. Kolejność chronologiczna to: Syn Sobka, Berło Serapisa, Korona Ptolemeusza.Najtrudniejsze za nami! 

Jeeej! 
Teraz, drogi czytelniku, masz wybór: możesz czytać Magnusa Chase'a, Greckich bogów oraz Greckich herosów (ci ostatni zawierają spoilery do Olimpijskich herosów, dlatego też znajdują się właśnie tutaj, a nie "gdziekolwiek"). W kolejnych książkach raczej nie będzie nawiązań do cyklu ...według Percy'ego Jacksona, ponieważ są to zbiory mitów, do których ciężko byłoby nawiązać (wiem, masło maślane, kajam się). 

Iiii ostatnia prosta!

Bo oto przychodzi pora na (póki co) najnowszą powieść Ricka Riordana, zatytułowaną Ukryta wyrocznia. Zawiera ona bardzo konkretny spoiler do serii Olimpijscy herosi
Jak na razie jest tylko jedna część, więc problem niejako z głowy.


To już wszystko?

Prawdopodobnie nie. Przypuszczam, że Rick Riordan ma w zanadrzu jeszcze parę pomysłów na serie o herosach we współczesnym świecie - ale, jeśli dobrze pójdzie, nie będzie to stanowić dla ciebie problemu! Jeśli do tego czasu zdążysz przeczytać wszystkie powieści Wujaszka, będziesz po prostu czytać to, co akurat zostaje wydane. 

Mam nadzieję, że poradnik was nie przeraził. Naprawdę nie było to moim celem, zawsze staram się zachęcać ludzi do czytania Riordana. 

Życzę powodzenia i dużo przyjemności w poznawaniu świata, którego częścią stałam się 2 lata temu!
Dajcie znać, czy czytaliście książki Ricka Riordana, jeśli tak, to które? 

I, cóż, miłego jutrzejszego rozpoczęcia roku szkolnego :) 

3 komentarze:

 1. Rany, świetny poradnik! Nie przypuszczałam, że czytanie Riordana może być takie trudne, ja brałam po prostu wszystko jak leci (w kolejności dowiadywania się). Ale fajnie jeśli ten poradnik rozjaśni komuś w głowie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż, mam ogromną nadzieję, że rozjaśni, a nie jeszcze bardziej zagmatwa :D Ja też nie czytałam dokładnie według poradnika, ale on jest przeznaczony dla osób, które z jakiegoś powodu takiej informacji szukają :)

   Usuń
 2. Ciągle nie jestem pewna co czuję do Ricka Riordana, na pewno nie jestem dużą fanką Percy'ego Javksona jako postaci #niebijcie
  Ale OH fangirluje mocno!!!
  Mimo wszystko najbardziej podobała mi się egipska seria, Zya (zawsze się mylę w jej imieniu, więc jeśli znowu się pomyliłam to bardzo przepraszam) to moja ulubiona bohaterka kobieca Ricka!! W ogóle kooocham rodzeństwo i wszystkich tam kocham! No nie wszystkich, Anubisa nie kocham i za tym wątkiem nie przepadam #noale.
  I czytałam tylko jeden zbiór opowiadań, ten z opowiadaniem syna Ricka i kurczę, muszę przyznać, że szczerze to właśnie to jedno podobało mi się najbardziej. W sensie serio, chłopak stworzył coś w świecie swojego ojca, a jednocześnie dał temu totalnie nową jakoś. No i z przyjemnością odpoczęłam od śmieszkowania Ricka.
  Apolla chcę przeczytać tylko dla SPOILER tego shipu dla którego wszyscy to czytają W SUMIE TO NIE BYŁO SPOILERA TAK DUŻEGO, ale ok.A jak Magnusa gdzieś dorwę, to też przeczytam, a co ;)

  OdpowiedzUsuń

Cieszę się, że zajrzałeś na mojego bloga. Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz za sobą komentarz, ale uprzejmie proszę, by nie przeklinać i nie obrażać się nawzajem :-)
Możesz podpisać się linkiem do swojego bloga - chętnie zajrzę, ale proszę, nie komentuj tylko i wyłącznie w celu reklamy.
Pozdrawiam!